Domů  Registrace

Olejované, voskované podlahy | FAMOS PLUS...Dřevěné a průmyslové podlahy..

Nacházíte se zde: www.drevene-podlahy.cz » Články » Olejované, voskované podlahy

Olejované, voskované podlahy

Lak nebo olej?
Povrchová úprava je možná olejováním i lakem.
Všichni renovovaní výrobci dřevěných podlah nabízí většinu svého programu stejnoměrně v obou variantách. Nejdůležitějším argumentem je pocit: sáhněte si na lakovaný a olejovaný povrch. Tento pocit je diametrálně odlišný.


Použití  olejů a vosků je mimo jiné ekologičtější varianta povrchové úpravy.  Oleje, na rozdíl od laků, nevytvářejí na povrchu podlahy žádný film ani vrstvu, dřevo se nuzavře, zůstává prodyšné a dýchá. Zároveň je hloubkově impregnováno, dostatečně ošetřeno a v neposlední řadě se mu nádherně prokreslí a zvýrazní jeho přirozená struktura.
Olejované a voskované povrchy však vyžadují větší péči oproti lakovaným, nikterak náročnou avšak přeci jen.  Prvotní ošetření podlahy olejem je lepší svěřit odborné firmě, ale nanášení udržovacích olejů a vosků je velmi snadné. V domácnosti běžně postačuje obnovit olej zhruba jednou za 3 roky. V zatěžovaných prostorách je třeba provádět údržbu opakovaně. Je však možné provádět i "neviditelné" a prakticky bleskové lokální opravy.

Výhody naolejovaných podlah.
Povrch je matný, není zrcadlově lesklý a proto na něm není tolik vidět poškrábání či opotřebení. Velmi důležitá vlastnost je barevná stálost a změny způsobené UV zářením. Jistě všichni znáte 10 - 20 let staré dubové parkety, které už nejsou ani trochu dubové. Jsou žluto-zelené, po typické hnědé barvě ani památky. Je to způsobeno tím, že povrch dřeva je uzavřený, dřevo nemůže "dýchat" (tj. přirozeně reagovat na změny okolí).
Naolejované dřevo dýchá po celou dobu jeho používání.


Údržba lakovaných a olejovaných podlah:
Lakované i olejované plochy se udržují naprosto stejně, jediný rozdíl je v tom, že na olejované povrchy je nutné použít neutrální mýdlo a ne saponáty, které by vymývaly olej. Skvrny, rýhy od podpatků a velké nečistoty na olejované podlaze odstraníte lokálně neředěným přípravkem podlahového mýdla.
Je nutno bezpodmínečně používat přípravky a jejich koncentrace stanovené výrobcem použité povrchové úpravy dle závazného postupu. Dodržování této operace je velmi důležité. Hrajete zde o peníze vynaložené na zbytečnou opravu nebo dokonce výměnu podlahy.
Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny okolního prostředí, zejména vlhkosti
a teploty. Podlahu můžete bez obav vytírat vlhkým, dobře vyždímaným hadrem. Dbejte, aby hadr byl opravdu dobře vyždímán, protože přímý kontakt s vodou by mohl způsobit nežádoucí dilataci, jež vede k popraskání povrchové vrstvy laku a trhání jednotlivých lamelek.
Podobné účinky může mít vysoká relativní vlhkost vzduchu, zejména v novostavbách. Proto se snažte uchovat v místnosti relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 - 60 %. Tato hodnota je vhodná nejen pro parkety, ale je též optimální pro lidské zdraví. Také nízká relativní vlhkost vzduchu dřevěné podlaze neprospívá. Toto nebezpečí vzniká zejména v zimním období v topné sezóně, kdy relativní vlhkost vzduchu klesá v místnostech často pod 30 %. Potom dochází k sesychání a tvorbě trhlinek mezi jednotlivými lamelami. Proto doporučujeme udržovat relativní vlhkost vzduchu 40 – 60 % a teplotu 15 – 25 °C.
Lakované podlahy je vhodné přibližně 1 - 2 x ročně ošetřit Polischem podle určení výrobce laku. Tento přípravek zaplní mikroskopické trhlinky v laku a vytvoří na povrchu tenký ochranný film. Tím se snižuje otěr povrchové vrstvy laku a prodlužuje životnost povrchové úpravy.FAMOS - LOGO dřevěné podlahy

+420 602 712 834+420 602 712 834

famos.plus@seznam.czfamos.plus@seznam.cz


Famos - plus Zdeněk Zajíc

Kancelář a vzorkovna
Bohumínská 63
710 00 Ostrava 10

IČ: 10602674
DIČ: CZ6306250236


O NÁS


NAŠE PODLAHY


TERASY


DŘEVĚNÁ SCHODIŠTĚREFERENCE


FOTOGALERIE


KONTAKT